Przerwa techniczna #1!

W ostatnim tekście, podsumowującym pierwszy rok istnienia Volley Travellera, była mowa o zbliżających się nowościach. Nadszedł czas, żeby pr...

W ostatnim tekście, podsumowującym pierwszy rok istnienia Volley Travellera, była mowa o zbliżających się nowościach. Nadszedł czas, żeby przedstawić jedną z nich. Dzisiaj na blogu startuje nowa seria o tytule "Przerwa techniczna!" Na początek kilka słów wyjaśnienia o czym będzie ten cykl, a potem przechodzimy już do pierwszego odcinka. Zapraszam na serię nietypowych i niezwykle krótkich wycieczek w świat siatkówki!



Zacznę od wyjaśnienia samego tytułu, bo nie da się ukryć, że gra on tutaj kluczową rolę. Ci, którzy interesują się siatkówką nie od dziś, na pewno pamiętają regulaminową przerwę techniczną podczas meczów piłki siatkowej. W każdym secie miały miejsce 2 takie pauzy, przy czym pojedyncza przerwa techniczna trwała 30 sekund. Jeśli mecz składał się z 3 setów, to w sumie wszystkie przerwy techniczne zajmowały 3 minuty spotkania. Taka jest też główna idea tego cyklu. Będą się tu pojawiały anegdotki, ciekawostki, czy informacje ze świata siatkówki, których przeczytanie nie zajmie Wam więcej niż 3 minuty. Dla Was będzie to, mam nadzieję, porcja wiedzy lub rozrywki podana w pigułce, a dla mnie solidna lekcja pisania zwięźle i na temat (co nie będzie takie łatwe dla Samozwańczej Królowej Zdań Podrzędnie Złożonych). Dlatego, już nie przedłużam tego wstępu i zapraszam na oficjalne pierwsze wydanie Przerwy technicznej! W inauguracyjnym odcinku, nie wypadało się pochylić nad innym tematem niż nad samą przerwą techniczną i jej obecnością w piłce siatkowej na przestrzeni lat.


Przerwa techniczna - początki

Od momentu wymyślenia podstaw piłki siatkowej jako nowej dyscypliny sportu, przez amerykańskiego nauczyciela Williama G. Morgana w 1985 roku, do wprowadzenia bardziej skomplikowanych zasad gry, minęło sporo czasu. Na początku w siatkówce obowiązywało 10 zasad, które zmieniały się na przestrzeni lat. W tamtych czasach dochodziło do sytuacji, kiedy składy zespołów wahały się od 2 do 16 osób, a sety były ograniczone czasowo! Pierwszy kodeks, który regulował w pewnym stopniu zasady tej dyscypliny, powstał już rok po utworzeniu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), czyli w 1948 roku. W spisie reguł pojawiły się wzmianki o protoplastach przerw technicznych i nie tylko. Wyróżniono trzy rodzaje przerw: przerwa na odpoczynek, trwająca 1 minutę; przerwa w sytuacji, kiedy jakiś zawodnik doznał kontuzji, i było to aż 5 minut; oraz trzyminutowa przerwa pomiędzy poszczególnymi setami. Później, w 1952 roku, pojawiły się kolejne zmiany: zawodnicy mogli (!) robić rozgrzewkę podczas przerw, natomiast trener, kapitan drużyny lub menadżer, dostali prawo do wzięcia jednego czasu na żądanie. 

Wprowadzenie i likwidacja przerwy technicznej

W miarę upływu czasu, dyscyplina stawała się coraz bardziej profesjonalna, więc wprowadzenie ścisłych i ogólnie obowiązujących zasad było już niezbędne. W oficjalnym dokumencie zawierającym reguły gry w siatkówkę z 2005 roku, można znaleźć zapis dotyczący przerw technicznych, według zasad, które obowiązywały na siatkarskich parkietach jeszcze do niedawna. W przypadku siatkówki halowej były to 2 przerwy techniczne podczas każdego seta, z wyłączeniem tie-breaku, które trwały 60 sekund każda, i miały miejsce po zdobyciu przez jedną z drużyn kolejno 8 i 16 punktu. Według władz FIVB, ta przerwa pozwalała na dodatkową analizę gry podczas meczu oraz stwarzała okazję do emisji reklam, na czym mogły skorzystać również media. Jak widać jednak, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ponieważ zaledwie rok temu, podczas IO w Rio de Janeiro, zadecydowano o zlikwidowaniu przerw technicznych na potrzeby turnieju, po to żeby skrócić czas trwania spotkań (ze względu na ograniczenia transmisji TV). Miało to również wpłynąć na dynamikę widowiska sportowego. W bieżącym sezonie przerwy techniczne zostały również wycofane z rozgrywek PlusLigi i ORLEN Ligi. Czy słusznie? To już pozostawiam Waszej ocenie.



Może zajrzysz też tu

2 komentarze

Flickr Images